ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بایدها و نبایدها و الزامات آموزش های صنعتی در کشور

بایدها و نبایدها و الزامات آموزش های صنعتی در کشور

نظام پیشرفته دانشگاهی در دنیا معتقد است که هر فارغ التحصیل یک استارتاپ، یک درآمد، یک سرمایه و یک مزیت رقابتی.

 امروزه بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، سرمایه گذاری بالایی بر روی تربیت سرمایه انسانی خود انجام داده اند و معتقدند هر فارغ التحصیل یک استارت آپ، یک درآمد، یک سرمایه و یک مزیت رقابتی در حالی که در کشور ایران هر فارغ التحصیل یک بیکار و یک وابسته و یک آسیب می باشد. اگر پشتوانه اقتصاد کشور ژاپن مورد بررسی قرار گیرد مشخص می گردد که ذخایر اصلی آنها سرمایه انسانی است، این در حالی است که در کشور ایران نه تنها منابعی چون نفت، ارز و ذخایر طلای بانک مرکزی را سرمایه می دانند بلکه به اهمیت تربیت نیروی انسانی ماهر توجهی چندانی ندارند.

با مروری بر آموزش های مجموعه های خصوصی و دولتی در کشور ایران نیز به خوبی در می یابیم که در قوانین صنعتی کشور ایران الزامی بر آموزش دیده نمی شود، مگر در موارد بسیار خاص و جهت دریافت گواهینامه، لوح های زرین، اخذ مجوز و یا افزایش حقوق و مزایا و حتی در اغلب موارد در آموزش هایی که ارائه شده هیچ اثری از نوآوری نبوده است. در واقع مدیران نیازی به نوآوری ندیده اند و در صورت پس زدن محصولاتشان توسط مصرف کنندگانشان، صرفا خط مونتاژ جدیدی را تولید کرده اند. آنچه که به علل به وجود آمدن این شرایط دامن زده است بی اهمیتی به امر آموزش در ایران است.

امروزه در بسیاری از کشورهای موفق و توسعه یافته دنیا نگرش اصلی به آموزش و کسب مهارت های فنی، حرفه ای، صنعتی و نوآوری از دوره پیش دبستانی و سنین طلایی بین 3 الی 7 سال آغاز می گردد. اما در کشور ایران این مهم علی رغم تاکید سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش مصوب آذر ماه 1390 فصل ششم قسمت راهبردهای کلان بند10 « ارتقاء جایگاه نظام آموزش و پرورش کشور به عنوان مهم ترین نهاد تربیت نیروی انسانی مولد و سرمایه اجتماعی و اعمال سیاست های مصوب و هدایت نظارت آن از پیش دبستانی تا دانشگاه». اجباری بر این فصل و بند سند تحول نبوده است و آنچه که در حال حاضر نظام آموزش و پرورش رسمی کشور شاهد آن است، تربیت و تولید انسان های قالبی(صرفا پیرو خط مونتاژ و نه نوآور و خط شکن) از دوره اول ابتدایی و سن 7 سال است.

دکتر محمدعلی نادی- عضو کمیته راهبردی مجتمع آموزشی کارافرینی اندیشه

مشاور کمیسیون آموزش، پژوهش و توانمندسازی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان

دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان

رئیس انجمن مدیریت آموزشی شعبه استان اصفهان

9بهمن 1396 نهمین جلسه کمیسیون آموزش، پژوهش و توانمندسازی

بازدید 247 بار